JAK SAMEMU WYKONAĆ INWENTARYZACJĘ WNĘTRZA
W poniższym artykule przedstawiamy prostą instrukcję o tym jak samemu wykonać inwentaryzację wnętrza.
Jakie narzędzia będą potrzebne?
Na co zwrócić uwagę?
Jak zmymiarować wnętrze tak żeby znalazły się na rysunku wszystkie niezbędne pomiary potrzebne do wykonania projektu wnętrza?
Podpowiada Architekt wnętrz.
Pomiar wnętrza może z jednej strony wydawać się czymś trudnym, jednak po przeczytaniu tej instrukcji zobaczysz, że bez wątpienia nie jest to tak skomplikowane jak może się wydawać.
Pamiętaj, że im bardziej szczegółowo zwymiarujesz wnętrze, tym większa szansa na to że projekt będzie wykonany zgodnie ze stanem faktycznym, a to przekłada się na przykład na prawidłowo dobraną ilość potrzebnych materiałów wykończeniowcyh, prawidłowo dobrane umeblowanie itp.
Nie przejmuj się jeśli pominiesz jakiś wymiar. Projektant, zwróci się do Ciebie z prośbą o uzupełnienie i domierzenie brakującego elementu. Jednak może to się wiązać z wydłużonym czasem projektu.
Co musi znaleźć się na inwentaryzacji wnętrza aby wykonać ją poprawnie?
- Długości i szerokości wszystkich ścian pomieszczenia
- Wysokość pomieszczenia
- Przekątne pomieszczeń (w celu sprawdzenia czy ściany mają kąty proste czyli czy nie są krzywe)
- Umiejscowienie okien
- Wysokość i szerokość okien wraz z podaniem wysokości parapetu od poziomu posadzki
- Umiejscowienie drzwi
- Szerokość i wysokość drzwi
- Wszystkie wnęki, skosy, wykusze
- Przyłącza elektryki
- Przyłącza wodno-kanalizacyjne (ponieważ są niezbędne w przypadku projektu łazienki lub kuchni)
- Przyłącza wentylacyjne (ponieważ są niezbędne w przypadku projektu łazienki lub kuchni)
- Przyłącza instalacji gazowej (ponieważ są niezbędne w przypadku projektu łazienki lub kuchni)
- Kaloryfery, piecyki
- Domofon, skrzynki, licznik wody, drzwiczki rewizyjne
OPCJA PIERWSZA-WYMIAROWANIE RĘCZNEJAK SAMMU WYKONAĆ INWENTARYZACJĘ WNĘTRZA
Co będzie Ci potrzebne?
Przygotuj:
- Kartkę A4
- Długopisy (najlepiej też kolorowe, na przykład czerwony dla elektryki, niebieski dla przyłączy wodnych itp.), ołówki
- Miarkę lub dalmierz laserowy
- Aparat lub smartfon do wykonywania zdjęć pomieszczenia
Porady:
- Rysunki na których będą znajdować się przyłącza najlepiej sporządzać na osobnych kartkach, ponieważ rysunek razem ze wszystkimi wymiarami musi być czytelny.
- Łatwiej i szybciej będzie mierzyć w dwie osoby, na przykład jedna osoba mierzy, druga zapisuje wymiary na kartce.
- Podpisz oznaczenia wykorzystanych symboli na rysunkach na przykład w formie legendy.
- Na koniec dobrze jest wyrywkowo sprawdzić zmierzone ściany czyli dodać składowe wymiary a także sprawdzić czy suma zgadza się z całkowitą długością ściany.
- Wymiary należy podawać w cm.
KROK PIERWSZYJAK SAMEMU WYKONAĆ INWENTARYZACJĘ WNĘTRZA
KROK DRUGI JAK SAMEMU WYKONAĆ INWENTARYZACJĘ WNĘTRZA
Następnie zmierz i nanieś na rysunek:
- długości wszystkich ścian
- wysokość pomieszczenia
- umiejscowienie okien (odległość do sąsiadujących narożników ścian, wysokość parapetu względem posadzki tj. odległość od posadzki do górnej krawędzi parapetu)
- wysokość i szerokość okien oraz kierunek ich otwierania (należy również podać czy jest to okno jedno lub dwu-skrzydłowe a także czy montowane są na stałe)
- wymiary wnęk okiennych (szerokość, wysokość)
- umiejscowienie drzwi (odległość do sąsiadujących narożników ścian)
- szerokość i wysokość drzwi a także kierunek ich otwierania
- wszystkie wnęki, skosy, wykusze (głębokość, szerokość, wysokość)
- drzwiczki rewizyjne
Jak należy mierzyć skosy?
Należy narysować widok ściany, zwymiarować długości i szerokości na podobnej zasadzie jak w podanym przykładzie oraz oznaczyć na widokach i na rzutach narożniki na przykład w formie liter A, B, C, … tak żeby było wiadomo która ściana jest wymiarowana. Obok, możecie Państwo zobaczyć przykłady:
KROK TRZECI JAK SAMEMU WYKONAĆ INWENTARYZACJĘ WNĘTRZA
Następny krok to zwymiarowanie przyłączy. Należy mierzyć je względem osi. (Przykłady pokazane poniżej). Nanieś pomiary na osobnych kartkach.
Co musi znaleźć się na rysunkach?
- Elektryka (umiejscowienia gniazdek, włączników względem narożników ścian a także wysokość względem posadzki)
- Przyłącza wodno-kanalizacyjne (umiejscowienia przyłączy względem narożników ścian i wysokość względem posadzki)
- Wentylacja (kratki wentylacyjne, otwór do wentylacji mechanicznej – do okapu, umiejscowienia przyłączy względem narożników ścian a także wysokość względem posadzki)
- Instalacja grzewcza (umiejscowienia względem narożników ścian a także wysokość względem posadzki)
- Instalacja gazowa (umiejscowienia względem narożników ścian a także wysokość względem posadzki)
WYMIARY MOŻECH NANIEŚĆ W DOWOLNEJ FORMIE, NA PRZYKŁAD:
1) NA WIDOKACH
RYSUNKI MOŻESZ NANIEŚĆ W DOWOLNEJ FORMIE
2) NA RZUCIE Z GÓRY
3) NA ZDJĘCIACH
KROK CZWARTY JAK SAMEMU WYKONAĆ INWENTARYZACJĘ WNĘTRZA
Dokumentacja fotograficzna
Na koniec pozostaje wykonanie zdjęć całego pomieszczenia. Należy zrobić ich tyle aby był widoczny każdy narożnik wnętrza, cały sufit oraz posadzka. Oczywiście najlepiej zrobić je w ciągu dnia, w naturalnym słońcu, ponieważ jakość zdjęć będzie wtedy wyższa, a poza tym jeśli są w pomieszczeniu materiały czy wyposażenie które chcesz zostawić (na przykład posadzka, meble itd.), to na zdjęciach wykonanych w naturalnym świetle, kolory będą bardziej zbliżone do tych rzeczywistych. Jeśli znajdują się pomieszczeniu detale takie jak na przykład piecyki, rury grzewcze czy nietypowe rozwiązania, zrób im dodatkowe zdjęcia a także pamiętaj o ich zwymiarowaniu!
POLECANE DALMIERZE LASEROWE
Jako Architekt Wnętrz zdecydowanie polecam wykonywanie pomiarów za pomocą dalmierza laserowego. Urządzenie umożliwia bardzo dokładny pomiar odległości dzięki czemu minimalizuje ewentualne błędy. Jest to bez wątpienia najprecyzyjniejszy i najszybszy sposób pomiaru odległości. Poniżej znajdują się modele, które polecam:
Dalmierz laserowy Bosch Professional GLM 40
Dalmierz jest wodoodporny a jego obudowa jest odporna na uszkodzenia i pył. Urządzenie zapamiętuje ostatnich 10 wyników, abyś mógł do nich wracać w czasie pracy. Dodatkowe funkcje to pomiar powierzchni i obliczanie kubatury. Jego zasięg to 40 m. Precyzyjna dokładność pomiaru: ± 1,5 mm. Bardzo dobry stosunek ceny do jakości.
Dalmierz laserowy Leica Disto D2 100 mBluetooth
Jest to wysokiej jakości dalmierz wykonany ze szwajcarską precyzją, który służy do precyzyjnych pomiarów aż do 100 metrów! Urządzenie poza podstawowymi funkcjami posiada dodatkowo: proste funkcje Pitagorasa, pomiar powierzchni ścian, pomiar minimalnej i maksymalnej odległości czy pomiar ciągły. Dodatkowo dzięki technologii Bluetooth Smart można korzystać z wielu dostępnych aplikacji na android lub ios.
OPCJA DRUGA- WYMIAROWANIE ZA POMOCJĄ DARMOWEJ APLIKACJI JAK SAMEMU WYKONAĆ INWENTARYZACJĘ WNĘTRZA
Istnieje również prostszy i szybszy sposób wykonania inwentaryzacji a mianowicie za pomocą Twojego smartfona przy użyciu darmowej aplikacji Magicplan. Wystarczy że będziesz wykonywał/a instrukcję krok po kroku. Aplikacja rozpoznaje narożniki pomieszczenia i automatycznie je zaznacza. Tak samo jest w przypadku otwórów drzwiowych i okien. W aplikacji można również od razu wykonać zdjęcia wnętrza i dodawać notatki. Dużym plusem jest to że nie trzeba samemu szkicować planu pomieszczenia, ponieważ generuje się automatycznie. Trzeba jednak samemu domierzyć punkty elektryczne, a jeżeli będzie to kuchnia czy łazienka to także przyłącza wodno-kanalizacyjne. Na koniec można przesłać gotowy rysunek w .pdf bądź link do wykonanej inwentaryzacji od razu na maila. Oczywiście należy wyrywkowo sprawdzić czy wymiary są poprawne. Wykorzystywałam tą aplikacje do inwentaryzacji i wymiary rzeczywiście w większości zgadzają się ze stanem faktycznym. Zobacz poniżej instrukcje obsługi aplikacji Magicplan: